Ötven év felett egészség és jó közérzet

Ötven év felett is szeretne egészséges lenni, jól érezni magát a bőrében, jókedvűen új ismeretekre szert tenni? Ha igen, akkor jó helyen jár.


Önképzéshez és tanuláshoz segítség

 

tanulas_onkepzeshez_kep.jpg 

 

Ajánlott irodalom (könyvtárból kölcsönözhetőek): 

Horányi Katalin: Tanuljunk tanulni

Dryden Gordon: A tanulás forradalma

Peter Kline: Zseninek születtél

Christian Gründing: Az eredményes tanulás titka

 

Nyelvtanuláshoz: 

 

 

(könyvek, amelyek szintén a könyvtárban megtalálhatók)

Lomb Kató: Így tanulok nyelveket (16 nyelven tudó fordító)

Lomb Kató: Nyelvekről jut eszembe

Lomb Kató: Egy tolmács a világ körül

 

Gyorsolvasáshoz: 

 

Geoffrey A. Dudley: Gyorsolvasás - A tananyag és az információk befogadásának módszere

 

 

Elmetérkép

 

 elmeterkep_shoppinghu.gif

 

                                              kép:  shopping.hu

 

Az elmetérképet pár évvel ezelőtt ismertem meg. Előtte az érdekesnek talált gondolatokat, tartalmakat hagyományos módszerrel (Folyamatosan egymás alatti sorokban) kijegyzeteltem a könyvekből.

 

Ez sokszor hosszadalmas volt. A visszakeresésnél még akkor is, ha aláhúztam a fontos gondolatokat nem volt szembetűnő az, amit én lényegesnek tekintettem.

 

Ezzel a módszerrel Peter Kline: Zseninek születtünk könyv kapcsán ismerkedtem meg és azóta is rendszeresen használom.

 

Jó hasznát veszem, ha új dolgokat tanulok, vagy ha érdekes ismeretterjesztő könyvet olvasok. A térképnek köszönhetően nem szükséges megvenni a könyvet, mert a számomra fontos és hasznos gondolatokat lerögzítem és később könnyen meg tudom nézni, hogy az adott témában mit írtam. 

 

A lényege, hogy a gondolatokat faszerkezetben rögzítem. 

 

A könyvet végigolvasom, közben azokat az oldalakat amelyek érdekesek számomra megjelölöm. Amikor az olvasottak végére érek jön az e-térkép készítése.  

 

Veszek egy A4-es sima papírlapot. A fő gondolat középre kerül. A fa elágazásai adják a fő gondolatokat, a többi gondolatok a fa ágai, természetesen azok is bővíthetők.

 

Így egy kicsit bonyolultnak tűnhet, azonban nem az.

 

Ha több színnel dolgozok még jobban látszik a fontosabb téma. Kis ikonokkal tehető színesebbé. A térkép minél tömörebb annál jobb. Persze más, ha tanulásról van szó, vagy ha szó szerint akarjuk leírni a gondolatokat.

  

 nyelvtan_hoz_jo_eredmeny.jpg

                                                                         saját készítés

 

zseninek_szulettel.jpg

                                                                                   saját készítés

Gyorsolvasás

 

Az olvasás nagyon jó dolog, azonban egyre kevesebb idővel rendelkezünk. Nagyon tudom ajánlani a gyorsolvasás módszert. 

Miért is jó? 

Mert időt takaríthatunk meg. A sok olvasás tágítja a rálátásunkat a világra, serkenti a felfogóképességet, szellemi frissítő, szókincsbővítő.

A módszer gyorsan elsajátítható, ha az ember időt és energiát fektet bele. 

Először is fontos, hogy jól tudjunk koncentrálni. Lehetőleg a külső és belső zavaró tényezőket hárítsuk el. Unalmas olvasnivalónál keressük az összefüggéseket, hogy mi az üzenet, mi az amit hasznosítani tudunk. Ilyenkor a fantáziánk szabadon szárnyalhat.

A lényeg az, hogy a szöveg olvasásakor nem betüről betüre haladunk, nem követjük ujjunkkal a szöveget, nem suttogunk, hanem két sort olvasunk egyszerre. A szem ilyenkor az első és a második sor közötti hézag közepén van. Figyeljünk arra, hogy ne kelljen visszamenni előző sorokra. 

Az olvasás ritmuság váltogatjuk, közben lazítunk. Ha a jó sebességet megválasztjuk, a ritmusváltás felér egy pihenéssel. 

Az olvasottakat úgy tarthatjuk észben, ha az érdeklődésünket felkeltjük az olvasnivaló iránt. Témaváltáskor jó pihenési szüneteket tartani. 

Erőlködés nélkül olvassunk, először lassabban, majd úgyis abbahagyjuk azt, ami teher számunkra. Fontos, hogy világosan értsük, amit olvasunk. Egész sort átfogóan egyetlen pillantással, tekintet a sor közepén, haladás fentről lefelé. Egy kartonlapot lefelé csúsztathatunk, de nem az olvasnivaló alatt, hanem az olvasni való felett van, így a már elolvasottakra nem nézünk vissza.

Keressük a lényeget.

Egy-egy szövegrészt próbáljuk meg a régi módszerrel és ezzel a módszerrel elolvasni. Ha az olvasott szöveg könnyű gyorsíthatunk. Ne a szavakra, hanem a jelentésekre koncentráljunk. Nehéz szövegnél lassítsunk.

A lényeg, hogy erőlködés nélkül történjen az olvasás. Minél nagyobb a szókincsünk annál gyorsabban tudunk olvasni. 

Figyeljünk arra, hogy ne csak átfussuk a szöveget, hanem meg is értsük. Ne tegyünk felesleges mozdulatok olvasás közben. Az ajkak mozgatását úgy lehet meggátolni, ha keresztben egy ceruzát fogunk az ajkunk közé (kezdetben).A tekintetet az első és második sor közötti hézag közepére kell szegezni.

A fenti módszerek komoly eredményeket hozhatnak. 

A koncentráláshoz elengedhetetlen az odafigyelés, egyszerre csak egy dologgal foglalkozzunk. 

Időhatárok kitűzése növeli a motivációt. Az eredmény pedig rögtön látható, ami növeli az önbizalmunkat.

Ha sikerül megragadni a lényeget a szavak már nem is fontosak. A szöveg nehézségi foka bekezdésről bekezdésre változik. A lassabb szakasz után lendületesebben tudunk száguldani. Hasznos nehézségi fokonként változtatni a sebességet. 

Az olvasottak észben tartása eredményesebb ha odafigyelésünk az olvasottakra. Minél élénkebben emlékezünk, annál könnyebb lesz a felidézés is. Amit fel akarunk idézni asszociációs láncolat segítségével könnyebben előkereshetjük.

(Irodalom: Geoffrey A. Dudey: Gyorsolvasás - A tananyag és az információk villámgyors befogadásának módszere könyv alapján)

 

Villámolvasás

A Paul Scheele-féle teljes elmés villámolvasással nemcsak gyorsan tudunk olvasni, hanem a könyvből a számunkra lényeges olvasni valót könnyen fel tudjuk mérni, az olvasottakat az úgynevezett fotóolvasással pillanatok alatt "elolvassuk", majd az így megismert részletekről elmetérképet készítünk, így a későbbiekben a  felidézés könnyű lesz. Ez a módszer a nyelvtanulásban, az önfejlesztő könyvek feldolgozásánál, szakmai anyagok feldolgozásánál, mindenféle tantárgy tanulásában nyújt nagy segítséget. 

(Irodalom: Paul R. Scheele: Villámolvasás, Gyakorlatban: Villámolvasás kurzusok)

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 10
Tegnapi: 6
Heti: 24
Havi: 87
Össz.: 37 825

Látogatottság növelés
Oldal: Önképzéshez és tanuláshoz segítség
Ötven év felett egészség és jó közérzet - © 2008 - 2024 - elmesenotven.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »